دادبانان
خانه
دوره‌های آموزشی
فایل‌های آموزشی
انتشارات
خدمات حقوقی
فایل‌های کاربردی
درباره ما
تماس با ما
لوگو

داوری

امروزه یکی از شیوه های مهم حل و فصل اختلاف، داوری است, همینطور به دلیل ساده تر بودن تشریفات رسیدگی داوری، آزادی طرفین اختلاف در انتخاب داور مورد اعتماد خود، کم هزینه تر بودن داوری، انتخاب داور دارای صلاحیت تخصصی در موضوع مورد اختلاف و سایر دلایل مشابه تمایل بیشتری به حل اختلافات از طریق داوری به وجود آمده است. به عبارت دیگر می توان گفت این روش حل اختلاف با طبع اختلافات و دعاوی حقوق کسب و کار هماهنگی بیشتری دارد. مؤسسه حقوقی دادبانان نیز در همین راستا، یکی از بخشهای تخصصی اصلی خود را به داوری اختصاص داده است.

 • اعضای دپارتمان داوری

  اعضای دپارتمان داوری

  دپارتمان داوری دادبانان متشکل از وکلا ، حقوقدانان و اساتید برتر حقوقی کشور بوده که این ویژگی، از مهم ترین مزایای انتخاب دپارتمان داوری دادبانان می باشد که شرایط لازم را برای طرفین جهت ارجاع اختلافات خود به اشخاص متخصص فراهم آورده است که این امر باعث دقت در رسیدگی، جلوگیری از اطاله در دادرسی و رعایت اصل سرعت در فرآیند داوری می گردد.

 • فرایند داوری در دپارتمان داوری دادبانان

  فرایند داوری در دپارتمان داوری دادبانان

  با توجه به درخواست متقاضی و بررسی کمیته داوری نسبت به نوع قرارداد و اختلافات قابل پیش بینی آن حوزه و همینطورشناسایی لزوم به اخذ مجوزهای لازم و بررسی موضوع اصل 139 قانون اساسی و ماده 457 قانون آیین دادرسی مدنی و چگونگی دفاع از دعاوی مرتبط با آن موضوع به داور و یا داوران متخصص حوزه مربوطه ارجاع خواهد شد. ترتیب دعوت به جلسه و تشکیل جلسه داوری توسط خود داوران تعیین می شود مگر اینکه ارجاع امر به داوری از طریق دادگاه باشد که در این صورت دعوت از داوران به موجب اخطاریه دفتر دادگاه انجام می گیرد. البته این روند تنها در صورت تعدد داوران قابل تصور است بنابراین در صورتی که داور: واحد نباشد و متعدد باشند ، باید بین ایشان جلسه با جلساتی تشکیل شود

 • نمونه شرط داوری در قرارداد و انتخاب دپارتمان داوری دادبانان

  نمونه شرط داوری در قرارداد و انتخاب دپارتمان داوری دادبانان

  کلیه اختلافات و دعاوی ناشی از این قرارداد و یا راجع به آن از جمله انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض، تفسیر یا اجرای آن به مؤسسه حقوقی دادبانان ارجاع می­گردد که مطابق با قوانین مربوطه به ‌صورت قطعی و لازم‌الاجرا حل‌وفصل گردد. داور علاوه بر مقررات حاکم، عرف تجاری ذی‌ربط را نیز مراعات خواهد نمود. شرط داوری حاضر، موافقتنامه‌ای مستقل از قرارداد اصلی تلقی می‌شود و در هر حال لازم‌الاجرا است.

 • نهاد داوری را بیشتر بشناسید

  نهاد داوری را بیشتر بشناسید

  داوری روشی برای حل اختلاف است که در آن طرفین به جای رجوع به نهاد قضائی، اختلاف خود را به یک یا چند داور مورد اعتماد ارجاع می دهند. آنها میتوانند داوران را خود تعیین کرده یا تعیین آن را به شخص دیگری یا به دادگاه بسپارند. رجوع به داوری ممکن است در هنگام تنظیم قرارداد (به صورت شرط داوری) پیش بینی شود یا پس از پیدایش اختلاف تصمیم به استفاده از آن گرفته شود. مهمترین دلایل استفاده از داوری یکی اینست که داوران برخلاف مراجع قضایی مکلف به رعایت قوانین و تشریفات زمان بر آیین دادرسی نیستند و در نتیجه سرعت رسیدگی به دعوا بسیار بالاتر رفته و معمولا هزینه بسیار کمتری نیز خواهد داشت. گاهی هم اعتماد نداشتن به بیطرفی دادگاهها - به ویژه در اختلافات بین المللی افراد را به استفاده از داوری ترغیب می کند. داوری به ویژه در قراردادهای بین المللی تجاری بسیار مورد استفاده است. در حقوق داخلی هم داوری استفاده فراوانی دارد و همه افراد می توانند مأموریت رسیدگی به اختلاف خود را به شخص یا اشخاصی واگذار کنند که با توجه به شهرت به درستکاری و امانتداری و احاطه به جنبه های تخصصی مورد اعتماد آنها هستند. ارای داور مثل رای دادگاه قطعی و لازم الاجراست و البته راه‌های محدودی برای اعتراض و درخواست ابطال آن هم در قوانین پیش بینی می شود. ضمنا آرای داوری معمولا تک مرحله ای هستند برخلاف مراجع قضایی که در بسیاری از موارد دو یا چند مرحله رسیدگی دادگاه بدوی، دادگاه تجدید نظر، دیوان عالی و ...) برای آنها در نظر گرفته می شود.

 • چه اختلافاتی را می توان به داوری ارجاع داد

  چه اختلافاتی را می توان به داوری ارجاع داد

  همه اختلافات قابل ارجاع به داوری نیستند. اینکه چه نوع اختلافاتی را میتوان از طریق داوری حل کرد و چه نوع اختلافاتی منحصرا باید در دادگاه رسیدگی شود در قوانین هر کشور تعیین می‌شود. در اکثر نظامهای حقوقی اختلافات مربوط به اعتبار یا بطلان ازدواج، مسائل مربوط به اهلیت، ارث، فرزندخواندگی، حقوق رقابت، ورشکستگی، حقوق کار، تأمین اجتماعی، حقوق مصرف کننده، اوراق بهادار و اختلافات کیفری از موارد غیرقابل داوری شناخته میشوند تفاوت داوری با میانجی گری در این است که میانجی فقط مذاکرات بین دو طرف را تسهیل کرده و پیشنهادهایی برای حل اختلاف به ایشان میدهد اما اختیار صدور رای و حل اختلاف را ندارد.

 • مزایای ارجاع اختلافات به داوری

  مزایای ارجاع اختلافات به داوری

  در داوری اشخاص خودشان داور خود را تعیین می کند در حالیه در هنگام اقامه دعوا در مرجع دادگستری چنین امکانی وجود ندارد. این ویژگی به ویژه در زمانی که موضوع اختلاف ماهیت تخصصی داشته باشد بسیار سودمند خواهد بود. به این ترتیب طرفین میتوانند داوری را برگزینند که میزانی از آشنایی و تخصص در آن موضوع را داشته باشد. داوری معمولا سریعتر از رسیدگی دادگاه است. فرایند رسیدگی داوری و رای داور می تواند محرمانه باشد درحالیکه دادگاهها على الاصول علنی هستند زبان رسیدگی داوری را می توان به دلخواه تعیین کرد در حالیکه در رسیدگی قضایی اصولا زبان رسمی کشور مقر دادگاه مورد استفاده قرار میگیرد.

 • مقررات مربوط به داوری

  مقررات مربوط به داوری

  مقررات داوری در حقوق ایران در باب هفتم قانون آیین دادرسی مدنی از ماده ۴۵۴ تا ۵۰۱ پیش بینی شده است. ماده 454 - کلیه اشخاصی که اهلیت اقامه دعوا دارند می توانند با تراضی یکدیگر منازعه و اختلاف خود را خواه در دادگاهها طرح شده یا نشده باشد و درصورت طرح در هر مرحله ای از رسیدگی باشد، به داوری یک یا چند نفر ارجاع دهند. ماده 455 - متعاملین می توانند ضمن معامله ملزم شوند و یا به موجب قرارداد جداگانه تراضی نمایند که درصورت بروز اختلاف بین آنان به داوری مراجعه کنند و نیز می توانند داور یا داوران خود را قبل یا بعد از بروز اختلاف تعیین نمایند. تبصره - درکلیه موارد رجوع به داور، طرفین می توانند انتخاب داور یا داوران را به شخص ثالث با دادگاه واگذار کنند.