امور ثبتی

راه‌اندازی و فعالیت کارآمد در یک کسب و کار همواره مستلزم رعایت اصول و مقرراتی است که گاهی عدم توجه به این امور سبب ایجاد تبعات نامطلوبی خواهند شد؛ یکی از این امور ثبت اطلاعات و دارایی‌های کسب و کار است؛ گاهی ثبت اطلاعات الزام قانونی دارد، مانند ثبت برخی صورت‌جلسات شرکت‌ها که حتی عدم اقدام در این زمینه، ضمانت اجرای کیفری دارد؛ گاهی نیز ثبت، اختیاری است ولی عدم اقدام در این زمینه دارایی شرکت یا بنگاه اقتصادی را با خطر مواجه می‌کند مانند عدم ثبت علامت تجاری که ممکن است توسط شخص دیگری ثبت شود و استفاده ما از آن را با چالش مواجه کند. مستندسازی و حمایت از دارایی‌ها ارتباط نزدیکی با امور ثبتی دارد؛ در این نوشتار به دو مقوله ثبت شرکت‌ها (نظیر ثبت تأسیس یا تغییرات) و هم‌چنین ثبت مالکیت‌های فکری (نظیر علامت تجاری، طرح صنعتی، اختراع و مدل‌های مصرفی) پرداخته شده است.

 • امور ثبت شرکت

  امور ثبت شرکت

  در عمل، کسب و کارها برای ایجاد هویت حقوقی فعالیت خود اقدام به ثبت شرکت می‌کنند اما برای این‏که بدانیم فعالیت ما آمادگی ثبت شرک را دارد باید به این پرسش‏‌ها پاسخ دهیم:

  شرکت تجاری چه زمانی باید ثبت شود؟

  آیا فعالیت من نیاز به ثبت شرکت دارد؟

  مزیت ثبت شرکت برای فعالیت من چیست؟

  شرکت تجاری ترجیحاً باید زمانی تأسیس و ثبت شود که اولاً آن شرکت محصولی جهت فروش یا ارائه خدمات داشته باشد؛ ثانیاً به حدی از بلوغ رسیده باشد که بتواند به تکالیف خود در قانون برای اشخاص حقوقی (نظیر تکالیف مالیاتی و بیمه‌ای) عمل نماید؛ مهم‏ترین مزیت ثبت شرکت تجاری، ایجاد شخصیت حقوقی مستقل از شرکا است؛ به این معنا که شرکت به عنوان یک شخصیت حقوقی می‌تواند طرف قرارداد قرار گیرد، حساب بانکی افتتاح کرده و دسته چک داشته باشد، در مناقصه و مزایده شرکت کند، نام و نشان و اقامتگاه مستقل از شرکا و سهام‌داران داشته باشد؛ از همه مهم‏تر شرکت دارای دارایی مستقل از شرکا است.

 • امور ثبت تغییرات شرکت

  امور ثبت تغییرات شرکت

  یک شرکت پس از ثبت، می‌تواند تغییراتی را در موادی از اساسنامه و یا هر آن‌چه مربوط به شرکت است ایجاد کند. منظور از تغییرات و تصمیمات شرکت‌ها، تمامی تغییرات و تصمیمات شرکت است که طی مجمع عمومی عادی یا مجمع عمومی فوق‏‌العاده یا در جلسات هیئت مدیره بنا به ضرورت‌‏هایی صورت می‏گیرد.

  ثبت تغییرات شرکت‏‌ها مستلزم تنظیم و ارائه صورت‏جلسه متناسب با موضوع تغییرات و ارائه آن به مرجع ثبتی است.

  یکی از چالش‌های ثبت صورت‌جلسات، مواجه با اخطار نقص یا رد است که می‌تواند موجب تأخیر در ثبت صورت‌جلسه (مانند ثبت صورت‌جلسه تعیین مدیران و صاحبان امضای مجاز) و به تبع آن، اخلال در فرایند امور عادی شرکت شود؛ لذا تنظیم دقیق صورت‌جلسه اهمیت زیادی برای شرکت دارد.

 • امور ثبت انحلال

  امور ثبت انحلال

  گاهی یک شرکت بنا به ضرورت به حیات تجاری خود پایان داده و دچار انحلال می‌‏شود. طی فرایند انحلال به‌نحو صحیح که به تمام تکالیف سهام‌داران و مدیران پایان دهد اهمیت قابل توجهی دارد؛ این اهمیت زمانی بهتر درک می‌شود که بدانیم هر یک از تشریفات انحلال (که نسبتاً مفصل هم هست) رعایت نشود، انحلال بی اعتبار بوده و شخصیت حقوقی شرکت -ولو به صورت ناقص- اعاده می‌شود.

 • ثبت دارایی‌های فکری در مرکز مالکیت معنوی

  ثبت دارایی‌های فکری در مرکز مالکیت معنوی

  مالکیت فکری به دو دسته کلی مالکیت صنعتی و مالکیت ادبی و هنری (copyright) تقسیم می‌شود؛ از مهم‌ترین مصادیق مالکیت صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امور ثبت علامت تجاری

  امور ثبت علامت تجاری

  یک علامت تجاری، نشانه‌ای متمایزکننده است که محصولات یا خدمات مشخصی که به‌وسیله شخص یا اشخاص حقیقی یا حقوقی، تولید یا فراهم شده را قابل شناسایی می‎کند و اجازه می‎دهد تا مشتریان، این کالاها و خدمات را از کالاها و خدمات دیگر متمایز سازند. در عرف به علامت تجاری، برند یا لوگو نیز گفته می‌شود.

 • امور ثبت طرح صنعتی

  امور ثبت طرح صنعتی

  طرح صنعتی به عنوان یکی از مقوله‌های مالکیت فکری، صرفاً به ماهیت زیبایی شناختی و تزئینی یک محصول اشاره دارد و صرفاً مربوط به شکل و ظاهر یک محصول است. علی‌رغم این‎که محصول ممکن است ویژگی‌های فنی و نوآورانه نیز داشته باشد، ولی اساساً طرح‌های صنعتی از ابعاد فنی و عملکردی آن متفاوت است؛ مانند شکل ظاهری یک خودرو

 • امور ثبت اختراع

  امور ثبت اختراع

  اختراع، نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده‌های خاص را ارائه می‌‌کند و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آن‌ها حل می‌نماید.

  گواهی‌نامه ثبت اختراع حقی انحصاری است که برای یک محصول یا یک فرآیند به فرد مخترع از طرف دولت اعطا می‎شود که این اختراع، یک راه حل فنی جدیدی را برای حل یک مشکل یا مسئله پیشنهاد می‎کند.

  بنابراین در حالت کلی افراد قبل از هرگونه اقدام قانونی و حقوقی، باید حتماً به نکات حقوقی آن توجه نمایند و از مشاوره متخصصین این حوزه استفاده و سپس برای گذراندن مراحل قانونی ثبت اختراع، اقدام نمایند.

 • امور ثبت مدل

  امور ثبت مدل‌های مصرفی (اختراعات کوچک):

  مدل مصرفی، اختراعی است که از جنبه گام ابتکاری از سطح پایین‌تری برخوردار است، مانند درب بازکن نوشابه خودکار. یک مدل مصرفی حقی انحصاری است که برای یک اختراع کوچک اعطا می‎شود و اجازه می‌دهد که دارنده حق، دیگران را از استفاده تجاری اختراع حمایت شده بدون اجازه او برای یک دوره زمانی محدود منع کند. تعریف این حق می‎تواند از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد (البته در جایی‌که چنین حمایت‌هایی قابل دسترس است)، مدل مصرفی شبیه یک حق اختراع است؛ در واقع، مدل‌های مصرفی بعضی اوقات تحت عنوان اختراع کوچک یا پتنت نوآوری نامیده می‎شوند.

  با توجه به موقت بودن مصادیق مالکیت صنعتی، دقت در تمدید آن‌ها نیز اهمیت دارد. در غیر این‌صورت این دارایی‌ها از بین خواهند رفت.

در صورتیکه تمایل به ثبت تاسیس شرکت یا صورتجلسه تغییرات دارید، با کلیک بر دکمه، فرم مربوطه را تکمیل کنید

لینک ورود